Tuberous Sclerosis Alliance of Israel   טוברוס סקלרוזיס ישראל
  
  
  
  

 
הגנטיקה של טוברוס סקלרוזיסהגנטיקה של טוברוס סקלרוזיס גנים הם ההוראות הביוכימיות נמצאים בתוך התא, בדומה לתוכנה הנמצאת בתוך מחשב. אצל בני אדם  ישנם 22 זוגות כרומוזומים, ועוד זוג כרומוזומי מין. לנשים יש 2 כרומוזומי X ולגברים יש X ו-Y. הגנים נמצאים על הכרומוזום ובאים בזוגות, כאשר עותק אחד מועבר בתורשה מכרומוזום מהאם והשני מהכרומוזום המגיע מהאב . לכל האנשים ישנן וריאציות (שינויים) בתוך הגנים. יש שינויים שגורמים למחלות, יש שינויים שגורמים לסיכון מוגבר לפתח מחלות מסויימות, ויש  שלא גורמים כלל לבעיות. שינויים מסויימים מועברים ע"י אחד ההורים בתורשה ושינויים אחרים יחודיים לאותו אדם.

טוברוס סקלרוזיס (TSC) נגרם ע"י שינוי (הנקרא מוטציה) בגן TSC1 על גבי כרומוזום 9 או על ידי מוטציה בגן TSC2  על גבי כרומוזום 16.
TSC היא מחלה אוטוזומלית דומננטית, כלומר ישנה מוטציה בעותק אחד של אחד מהגנים אשר גורמת למחלה. הדומיננטיות מתייחסת לעובדה שמספיק  גן אחד פגום כדי לגרום להופעת ביטויים אופייניים.
הרבה מחלות תורשתיות כמו TSC יכולות להיות ספורדיות, כלומר ההפרעה לא התרחשה קודם לכן במשפחה.  התרחשות ספורדית הינה תוצאה של מוטציה חדשה כפי שקורה בשני שלישים מחולי TSC. בשליש הנותר מדובר במוטציה המועברת מאחד ההורים.

לחולי TSC יש 50%  סיכוי להוריש את המחלה לצאצא. אם ההורים אינם חולים, הסיכוי להופעת TSC באח של מי שאובחן ב TSC הוא כ- 1-2%. האפשרות להבדיל בין מחלה שעברה בתורשה לבין מחלה שנגרמה ע"י מוטציה חדשה מתבססת על הערכה יסודית של כל בני המשפחה (הורים ואחים) של הפרט המאובחן עם TSC .

לא מוכרים מקרים עם מוטציות בשני הגנים והמחלה אינה מדלגת דור, אך ישנה סבירות שלאחד מבני משפחה המחלה כ"כ קלה שנראה כאילו כלל לא נפגע. בשלב זה לא ניתן לנבא את הביטויים ואת חומרת המחלה על סמך המוטציה של הפרט.

התקדמות משמעותית בהבנת התפקוד של הגנים ל- TSC הביאה לניסויים קליניים לבחינת תרופות בעלות יכולת להפסיק צמיחת גידולים ולהשפיע על ביטויים נוירולוגים של TSC, כולל התקפים אפילפטיים ותפקודים שכליים. הגנים של TSC פועלים ביחד במסלול שמבקר גדילת תאים. המחקר הבסיסי והקליני במחלה מתקדם מהר מאוד, בתקווה שיום אחד ניתן יהיה למנוע תסמינים של TSC.

בדיקות גנטיות בTSC-

בדיקה גנטית מאפשרת לזהות היכן ואיזו מוטציה התרחשה באחד משני הגנים הגורמים ל- TSC. המידע יכול לתרום בכמה מישורים. במקרים מסוימים, זיהוי מוטציה יעזור באבחון מדויק של TSC באנשים שעדיין לא פיתחו מספיק תסמנים לאבחון קליני. ב-15% מהמקרים לא מזהים מוטציה באף אחד משני הגנים TSC1 או TSC2, אך זה לא שולל אבחנה של המחלה. לעומת זאת, זיהוי מוטציה מאשר אבחנה וודאית. לאחר שזוהתה מוטציה באחד מבני המשפחה, בני משפחה אחרים יכולים לבצע את הבדיקה על מנת לדעת אם גם להם יש TSC  מבלי לעבור הערכה קלינית מקיפה. בנוסף לכך, מציאת מוטציה מאפשרת מתן ייעוץ בתכנון המשפחה.

למרות הידע הרב לגבי המוטציות של TSC, בלתי אפשרי לנבא את חומרת המחלה באדם עם אבחנה חדשה של TSC. התסמינים יכולים להיות מועטים וקלים בבן משפחה אחד, ואילו בבן משפחה אחד המחלה יכולה לפגוע בצורה נרחבת וקשה יותר. עם זאת, לרוב האנשים עם מוטציה של TSC יימצאו סימנים ותסמינים אופיינים בבדיקת רופא המכיר היטב את המחלה. חשוב להבדיל בין מוטציה ספורדית  למוטציה שעברה בתורשה, כיוון שישנו סיכון שישנם אנשים נוספים במשפחה שנפגעו ולכן מומלץ שבני משפחה של חולה שאובחן לראשונה, יבדקו אף הם.

מה שמסבך עוד יותר את הייעוץ הגנטי היא תופעה הנקראת מוזאיקה של תאי המין. במצב זה, לאדם יש ביציות או זרעונים הנושאים גן פגום, אך תאים אחרים בגוף הינם תקינים. במצב נדיר זה, לאנשים אין אומנם סימני TSC אך הם יכולים ללדת יותר מילד אחד עם TSC.

בהתחשב במורכבות הגנטיקה של TSC כל המשפחות שבהן יש אדם עם TSC, צריכות לקבל ייעוץ גנטי להערכת הסיכוי שגם להם יש TSC והסיכון ללדת ילדים עם TSC.

ישנן מספר מעבדות ברחבי העולם המציעות בדיקה גנטית של TSC על פי דרישת הרופא. חשוב לבדוק האם הביטוח הקיים מכסה את הבדיקה ומהי העלות במקומות השונים במידה ולא. 

logo בניית אתרים